Co robią ptaki zimą?

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (wliczanych także niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te często docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku spotkać można dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem po części traktuje się go jako osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym wyrusza ona w kierunku południowej Europy bądź też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie , a także umiejscowioną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki zimą

Jest to ptak popularny na terenie naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można zauważyć w tych rejonach, w których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na całym kontynencie. Mimo, iż niezwykle często za najmniejszego ptaka brany jest strzyżyk, to właśnie mający co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma stosunkowo dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Zarówno osobniki damskie jak i męskie mysikrólika zwyczajnego mają podobne tak samo rozmiary jak i sposób ubarwienia. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niżeli spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zauważa się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego rozpoznaje się samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *