Odpowiednia strefa klimatyczna dla ptaków

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w wielu częściach kraju występuje jako siwka. Jest to średniej wielkości ptak , będący przedstawicielem krasek, którego tryb życia na pewno uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje obszary prawie całej Europy. W szczególności natomiast upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę spotkać można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. Ostatnimi laty zauważa się duży spadek liczebności tego gatunku. Można powiedzieć, że w niektórych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto zaznaczyć, iż pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego możemy spotkać w Europie.

Ptaki a strefa klimatyczna

O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w nieprzeciętnym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie cechuje się dymorfizmem płciowym. Różnice wynikają jednak z pór roku, w trakcie których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła są zaokrąglone. Kraska zwyczajna posiada również bardzo mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor. W przypadku młodych osobników, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe.

Do pierwszego roku życia, ptaki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych również sterówkami. W przypadku osobników starszych zauważa się na piórach w ciemnym kolorze plamę oraz znacznie bardziej ostre zakończenie. Największa długość ciała kraski zwyczajnej to mniej więcej 32 centymetry, zaś rozpiętość skrzydeł tego gatunku mieści się w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie jest w większości przypadków większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *