Co robią ptaki zimą?

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (wliczanych także niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te często docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku spotkać można dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem po części traktuje się go jako osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym wyrusza ona w kierunku południowej Europy bądź też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie , a także umiejscowioną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki zimą

Jest to ptak popularny na terenie naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można zauważyć w tych rejonach, w których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na całym kontynencie. Mimo, iż niezwykle często za najmniejszego ptaka brany jest strzyżyk, to właśnie mający co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Co robią ptaki zimą?