Odpowiednia strefa klimatyczna dla ptaków

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w wielu częściach kraju występuje jako siwka. Jest to średniej wielkości ptak , będący przedstawicielem krasek, którego tryb życia na pewno uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje obszary prawie całej Europy. W szczególności natomiast upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę spotkać można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. Ostatnimi laty zauważa się duży spadek liczebności tego gatunku. Można powiedzieć, że w niektórych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto zaznaczyć, iż pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego możemy spotkać w Europie.

Ptaki a strefa klimatyczna

O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w nieprzeciętnym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie cechuje się dymorfizmem płciowym. Różnice wynikają jednak z pór roku, w trakcie których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła są zaokrąglone. Kraska zwyczajna posiada również bardzo mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają charakterystyczny żółtawy kolor. W przypadku młodych osobników, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe. Czytaj dalej Odpowiednia strefa klimatyczna dla ptaków